Gazetnik [8] - Dłonie

Dzisiaj przedstawiam Wam garść porad dla Waszych dłoni, zafundujcie im małe domowe spa, a będą wdzięczne ;)




Zadbaj o dłonie.
Hand GestureSkóra na dłoniach jest wyjątkowo cienka i delikatna, a przez to bardziej narażona na działanie niekorzystnych czynników. Latem są to przede wszystkim: promieniowanie UV, wiatr, słona morska woda. Dzieje się tak, ponieważ skóra dłoni zawiera mało gruczołów łojowych. Płaszcz hydrolipidowy jest tam dużo cieńszy niż np, na ramionach, stąd bierze się szybka utrata wilgoci, szybsze starzenie się, podatność na szkodliwe działanie promieni UV i inne niekorzystne zmiany w skórze. By chronić dłonie trzeba m.in. używać gumowych rękawiczek podczas wykonywania prac domowych.
Niezbędny jest krem do rąk, najlepiej jest mieć ich kilka. Tubkę kosmetyku ustaw w kilku miejscach, by zawsze była pod ręką: w łazience, w kuchni, przy łóżku, w miejscu pracy. Przyda się po każdym umyciu rąk, po zmywaniu, obieraniu warzyw. Przed snem warto nałożyć odżywczy lub regenerujący krem i bawełniane rękawiczki (raz w tygodniu). Przed wyjściem z domu trzeba użyć kremu ochronnego.
Przynajmniej raz w tygodniu warto poświęcić dłoniom więcej uwagi i pomasować je. Podczas masażu warto też wykonać peeling za pomocą delikatnego drobnoziarnistego kosmetyku.
  
Polecam krem do rąk
Neutrogeny z maliną nordycką.
Oraz krem Isany.


LemonWybielająca kuracja z cytryną.
Jak zrobić? Płatki owsiane (całe lub zmiksowane) oraz suszony nagietek umieść w osobnych miseczkach. Do każdej z nich wlej 3 łyżki wrzątku i przykryj. Po 20 minutach odcedź napar z nagietka, dodaj do płatków i wlej sok z cytryny. Nałóż papkę na dłonie na pół godziny. Przykryj folią i ręcznikiem. Po tym czasie zmyj.
Jak to działa? Cytryna to bogactwo witaminy C i kwasów owocowych - wybiela przebarwienia, przywraca blask poszarzałej skórze. Płatki owsiane wygładzają i zmiękczają ją oraz łagodzą podrażnienia. Zawarta w kwiatach nagietka witamina A zapobiega łuszczeniu się naskórka, likwiduje także zaczerwienienia.


SOS dla spierzchniętych dłoni.
Na patelnię wlej 2-3  łyżki oliwy i leciutko podgrzej. Umieść w tłuszczu kilka listków papieru toaletowego lub dwa kawałki ręcznika papierowego. Połóż ciepłe kompresy na wierzchu obu dłoni, potrzymaj aż ostygną i znów zamocz w ciepłej oliwie. Powtórz kilka razy, wymasuj skórę.


Piekące dłonie ugłaskaj sodą.
Dried Soda TextureNiekiedy przesadne dbanie o dom i nieustanne pucowanie go bywa zgubne. Zwłaszcza jeśli mamy wrażliwą skórę, wtedy cała ta chemia używana do prania lub mycia może na dłoniach wywołać piekące i swędzące zaczerwienienie. Zimą jest to bardziej uciążliwe, bo kiedy działają kaloryfery dodatkowo mamy przesuszoną skórę. Wówczas wszelkie podrażnienia zwyczajnie bolą! Co robić? Po sprzątaniu wymoczyć dłonie w roztworze wody i sody oczyszczonej. Metoda jest prosta, tania i skuteczna. Soda bowiem oczyszcza skórę i delikatnie ją złuszcza, jednocześnie łagodząc podrażnienia.
Do miski wlej szklankę przegotowanej ostudzonej wody, dodaj łyżeczkę sody spożywczej. Zanurz dłonie na kwadrans. Potem spłucz je, osusz i wysmaruj dokładnie oliwką. Płukankę powtarzaj nawet codziennie.

Pielęgnacja skórek.
Do miseczki nalej ciepłej wody, dodaj kawałek mydła, najlepiej szarego i namocz palce (5 minut wystarczy). Następnie weź chusteczkę higieniczną i delikatnie odsuń nią miękkie skórki. Na koniec wsmaruj w nie krem do rąk.



W trosce o paznokcie.
Blue FlowerNie zwracasz uwagi, co zawiera twój lakier do paznokci? To błąd. Niektóre substancje zawarte w emaliach do paznokci powodują, że płytki stają się żółte, cieńsze i bardziej kruche. Pogorszenie kondycji płytki paznokci to jednak niewielki problem. Emalie produkowane poza Unią Europejską, gdzie do lakierów czasem dodaje się szkodliwe substancje, mogą mieć wpływ na cały organizm. Dlatego warto zawsze sprawdzać, gdzie została wyprodukowana i co zawiera emalia do paznokci. Pamiętaj, że nie wszystkie lakiery mają w składzie te substancje.
Czego unikać w lakierach do paznokci? Na cenzurowanym są następujące składniki: formaldehyd, toluen, ftalany, metakrylan metylu. Są to substancje chemiczne, kontaktu z którymi lepiej unikać.
Malujesz czasem dla zabawy paznokcie swojej kilkuletniej córce? Jeśli emalia zawiera wymienione wyżej składniki, dziecko może zareagować znacznie silniej. Mogą one podrażnić oczy, skórę, nasilić astmę, spowodować wysypkę.
Zawsze czytaj informacje o produkcie: jakie zawiera substancje i gdzie został wyprodukowany. W krajach Unii Europejskiej i USA lakierów do paznokci z tymi substancjami nie produkuje się.
Bez trudu znajdziesz w drogeriach emalie, które są pozbawione tych chemicznych związków. Zanim kupisz lakier, jeśli nie możesz znaleźć składników produktu na opakowaniu, poszukaj informacji o nich w internecie - producenci zazwyczaj chwalą się brakiem niebezpiecznych substancji.

------------------------------------------

Dowiedziałyście się czegoś nowego? Może wypróbujecie jeden z pomysłów na domowe odżywienie dłoni? :)

Stestuj To

Blogerka od 3 lat. Pasjonatka kosmetyków zarówno drogeryjnych, jak i naturalnych. Uwielbia dzielić się przemyśleniami i poradami.

6 komentarzy:

  1. Brakuje mi cierpliwości do takich kuracji :P

    OdpowiedzUsuń
  2. Świetny post :) Tez zwracam na to uwagę, :)

    OdpowiedzUsuń
  3. Przydałoby mi się jakieś Spa dla moich dłoni, które odkąd prowadzę w domu remont są w mało fajnym stanie :/

    OdpowiedzUsuń
  4. Ta kuracja z cytryny mnie zaciekawiła, spróbuję przy okazji wolnego czasu :) I ta z oliwy, moje dłonie przypominają papier ścierny :C Kremy w kilku miejscach to dobry pomysł, sama mam po 2-3 w jednej torebce :P

    OdpowiedzUsuń
  5. Miałam ten rózowy krem z Isany, u mnie sprawdził się bardzo dobrze jako ratunek w ciężkich chwilach dla dłoni :)

    OdpowiedzUsuń
  6. Ja nie mam żadnych ulubieńców, jeśli chodzi o pielęgnację dłoni, ale muszę sobie jakiś znaleźć, ponieważ non stop mam przesuszone dłonie...

    OdpowiedzUsuń

Spodobał Ci się ten post? Zapraszam do komentowania i podzielenia się swoją opinią - z chęcią Cię odwiedzę i zobaczę o czym piszesz :)