Domowe sposoby na...

Dzisiaj bez recenzji za to z garścią (nie)domowych porad na różne problemy.
Dużo brzmiało głupio, dosłownie, więc zredagowałam to co może się przydać :)
Pewnie wiele tego typu porad znacie, ale warto sobie przypomnieć co nieco.






Post powstał przy pomocy serwisu Domowe Sposoby (nie, nie zrzynałam na żywca tylko przeredagowałam i wybrałam co ciekawsze :))


1. Sposób na rozstępy.
Po pierwsze nawilżanie (najlepiej domowym balsamem - równe proporcje oleju pszennego, oliwy z oliwek i aloesu), po drugie masaż (podczas wcierania kremu masować skórę okrężnymi ruchami z dużą siłą), po trzecie apteka (Retina - czyli środek stymulujący skórę do powstawania nowych komórek i zapobiegania zrogowaceniom, jest katalizatorem dla produkcji kolagenu), po czwarte kwas glikolowy (którym trzeba potraktować skórę, można z niego zrobić "piling" - myjka + cukier i masować skórę), po piąte witamina E (wpływa na produkcję kolagenu i powstawanie nowych komórek naskórka).
Podobno nie działa na rozstępy: masło kakaowe, popularne preparaty kosmetyczne.


2. Ciężka noc? Sposoby na poprawienie porannego wyglądu.
Chłodny prysznic (pobudza krążenie krwi, orzeźwia, dodaje energii). Pożywne śniadanie (warto je zjeść nawet, jeśli nie mamy apetytu, niech zawiera dużo witamin - warzywa, owoce). Płyny (po nieprzespanej nocy trzeba je uzupełniać w dużej ilości - woda mineralna niegazowana lub soki owocowe - najlepiej świeżo wyciskany). Maseczki (warto odżywić twarz maseczką domową np. z mleka i miodu lub śmietany i oliwy z oliwek, na szczęście w drogerii mamy szereg dostępnych maseczek na odżywienie skóry twarzy). Maska żelowa (warto zakupić taką, dzięki niej nasze powieki odżyją, przed użyciem wkłada się taką maskę do lodówki. Można też próbować pomóc oczom robiąc na nich okład z zużytych torebek herbaty lub przykładając zimną łyżkę. Zimno zmniejsza opuchliznę.). Makijaż (dobrze wiemy, że potrafi zdziałać cuda, przede wszystkim podkład i korektor, które ukryją cienie na twarzy).
3. Wrażliwa skóra. Jak o nią dbać?
Nawilżenie (trzeba dbać o odpowiednie nawilżenie wrażliwej skóry, pomogą nam w tym specjalne kremy i mleczka). Dieta (dobre odżywianie to podstawa zdrowego wyglądu każdej skóry, dużo owoców i warzyw, nawadnianie organizmu wodą i sokami). Kosmetyki (najlepsze są te przeznaczone do skóry wrażliwej, lepiej nie eksperymentować z nowymi kosmetykami, jeśli mogłyby wywołać uczulenie na skórze - w takim wypadku warto pozostać przy swoich sprawdzonych preparatach). Opalanie (musimy uważać na niekorzystne promienie, stosujmy kremy z wysokim filtrem i zrezygnujmy z solarium). Używki (najlepiej z nich zrezygnować lub mocno ograniczyć, papierosy i alkohol źle wpływają na cerę, a ich nadmierne używanie może ją jeszcze bardziej podrażnić).
4. Solarium.
Proces opalania powinien być rozłożony w czasie. Jeśli nie korzystamy z solarium systematycznie, lepiej zrezygnować z długich sesji. Jeśli pierwszy raz jest przed nami, najlepiej zacząć od 2 wizyt tygodniowo, nie więcej niż 10 minutowych. Tak jak podczas opalania na naturalnym słońcu tak i podczas tego w sztucznym powinnyśmy używać kremów z filtrem i nakładać je równomiernie na całe ciało. Pamiętajmy o ochronie oczu - zakładajmy specjalne opaski na oczy. Po skończeniu opalania odczekajmy chwilę, aż ciało ostygnie. Uzupełniajmy płyny. Nie korzystajmy z solarium po wszelkich zabiegach operacyjnych lub depilacji - skóra jest wtedy podrażniona, nie zaleca się też sztucznego opalania osobom z dużymi bliznami.
5. Stopy jak bogini.
Bananowa maseczka (rozgniatamy dojrzałego banana, mieszamy z 3 łyżkami serka homogenizowanego, nakładamy na 15 minut). Kakao (łyżka kakao, łyżka masła, łyżeczka soku z cytryny - na 15 minut). Okłady z ziemniaka (rozgniatamy ugotowanego ziemniaka, nakładamy na stopy, owijamy folią, trzymamy 10 minut). Owsianka (gotujemy 1,5 szklanki mleka, po zestawieniu z palnika dodajemy szklankę płatków owsianych, po ostygnięciu nakładamy na 10 minut). Moczenie (zamoczenie stóp w ciepłej wodzie z dodatkiem 4 łyżek soli kuchennej i 5 kropel olejku miętowego, po kąpieli nawilżyć stopy). Cynamon (mieszamy 6 szklanek wody, 3 szklanki mleka, 6 łyżek oliwy z oliwek, 3 łyżeczki cynamonu - wszystko podgrzewamy na małym ogniu 2 minuty, a moczymy stopy 10 minut). Słodka kąpiel (napar: 4 łyżki suszu mięty pieprzowej zalewamy 2 szklankami wrzątku, parzymy przez 15 minut, napar odcedzamy, a następnie mieszamy go w misce z 2 szklankami cukru, 1/2 szklanki oliwy z oliwek, 4 łyżkami miodu, 1/3 szklanki mleka oraz łyżeczką soku z cytryny - całość mieszamy, stopy moczymy 10 minut).
Pięty.
Oliwa (mieszamy łyżeczkę soli z 1/3 szklanki oliwy z oliwek, pocieramy płynem pięty - zmiękczy naskórek i natłuści skórę pięt). Orzechy (zmieszanie 4-5 posiekanych orzechów laskowych z 1/3 szklanki żelu do kąpieli lub oliwą z oliwek - masaż pięt). Na słodko (mieszamy 1/2 szklanki cukru z 1/3 szklanki oliwy z oliwek, sokiem z całej cytryny oraz szczyptą cynamonu - masujemy pięty, skóra lekko zjaśnieje). Kawa (fusy z kawy zmieszać ze szczyptą cynamonu i 1/3 szklanki oliwy z oliwek, powstałym płynem masować pięty).
6. Usta.
Peeling (łączymy łyżeczkę cukru z łyżeczką oliwy z oliwek, taką papką delikatnie masujemy usta). Masaż (dla poprawienia ukrwienia i usunięcia martwego naskórka - masaż delikatną szczoteczką przed snem). Okład (mieszamy łyżeczkę masła orzechowego, łyżkę śmietany, kawałek rozgniecionego banana - nakładamy na usta, papka idealna na spierzchnięcia). Balsam ochronny (łączymy 45 gram olejku migdałowego, 7 gram wosku pszczelego i łyżeczkę miodu - mieszankę podgrzewamy 2-3 minuty na małym ogniu, po ostudzeniu dodajemy 4 krople olejku miętowego lub pomarańczowego, całość przekładamy do pojemniczka). Balsam kakaowy (mieszamy łyżkę masła kakaowego, 5 ml oleju migdałowego, 4 krople olejku miętowego, podgrzewamy 2-3 minuty, przekładamy do pojemniczka, taki balsam nawilży skórę ust). Błyszczyk (myjemy i zgniatamy łyżką 12 owoców żurawiny, mieszamy je z łyżką olejku migdałowego i łyżką miodu, całość podgrzewamy ok. 2 minut, następnie odcedzamy przez sito i zostawiamy do ostygnięcia, zimny błyszczyk przekładamy do pojemniczka).  

Mała garść porad na codziennie problemy ze skórą. 
A wy używacie domowych sposobów na pielęgnację czy raczej skupiacie się na gotowych kosmetykach dostępnych w drogeriach?
Może macie jakieś sprawdzone porady? Podzielcie się w komentarzach :)

Stestuj To

Blogerka od 3 lat. Pasjonatka kosmetyków zarówno drogeryjnych, jak i naturalnych. Uwielbia dzielić się przemyśleniami i poradami.

8 komentarzy:

  1. Czasem używam właśnie takich domowych sposobów :)

    OdpowiedzUsuń
  2. Bardzo fajny post wiele się dowiedziałam ;D

    OdpowiedzUsuń
  3. uwielbiam takie domowe sposoby, czasem mam ochotę zrobic sobie z nimi spa :)

    OdpowiedzUsuń
  4. Ja to sobie zrobię peeling na usta bo są jakieś suche :)

    OdpowiedzUsuń
  5. Ja mogę polecić świetną maseczkę dla włosów http://wenus-lifestyle.pl/2014/04/maseczka-z-siemienia-lnianego/. Po weekendzie majowym będzie przepis na ciekawą płukankę ;)

    OdpowiedzUsuń
  6. Próbuję jak najczęściej stosować "domowe sposoby na", ponieważ wtedy czuję, że taki naturalnie wykonany produkt jest o wiele bardziej wartościowy niż ten z drogeryjnej półki. Szczególnie uwielbiam czytać i uwielbiam stosować własnoręcznie wykonany kosmetyk do pielęgnacji włosów. Dążę do tego, aby moje włosy wyglądały na zdrowe i aby rosły o wiele szybciej. Pozdrawiam ;>

    OdpowiedzUsuń

Spodobał Ci się ten post? Zapraszam do komentowania i podzielenia się swoją opinią - z chęcią Cię odwiedzę i zobaczę o czym piszesz :)